Friday, June 14, 2013

Tiro/ans ? Pse ekzistojne Tiro/ansit ?

"A ekzistojne Tiro/ansit ?"
Kjo eshte pyetja qe mundon edhe vet Tiro/ansit.

Per te gjithe ju qe se dini , Tiro/ana eshte kryeqyteti i Shqiperise dhe ka rreth 1 milion banore (1 milion e  gjysem kur kandidoi Basha, [if u know what i mean] ) dhe eshte qyteti ku mban ne barkun e saj , cdo lloj robi me nenshtetesi shqiptare (ka edhe te huaj , po ato jane thjeshte vezhgues te BE-se apo ku di une) . Dmth permban njerez nga te gjitha trevat shqiptare , nga te gjitha pikmpamjet politike , shoqerore, seksuale e ku di une. Por , ne kete qytet te madh qarkullon nje pyetje qe i behet cdo lloj personi, nga cdo lloj personi : Nga je ti ?

Po te beni ju vete nje sondazh do ju dalin pergjigje nga me te ndryshmet, por se di a e keni vene re, se nje problematike aktuale qe mbizoteron nga pergjigjet e tjera , eshte te qenurit nga Tiro/ana ... Por nese e keni vene re sa here merret kjo pergjigje , vazhdon nje diskutim me i gjere , se sa vite ka stergjyshi i gjithsecilit qe ka lind ne Tiro/ane dhe se sa krenare jane . Pyetja ime se a ekzistojne Tiro/ansit ne fakt bie ne kundershtim me numrin e madh te njerezve qe thone se jane nga Tiro/aana. Me pak fjale, ska rendesi nga je , Fush Kruja, Puka, Lushnja , Berati , ... pergjigja eshte : Nga Tiro/ana  . Bile nje dite nje djale me mbiemrin ne shpatulla Dibra, as qe ju dridh syri kur po fliste per te paret e tij Tiro/ans -.-' . Nje tjeter e tradhtoi artikulimi i tij "tirons" : Pri (T)Dirone, pse sha t'duet dy(ty)  ...  dhe une si jabanxhi qe jam, u perula para tokave qe kishte ketu ne qytet -.-'. Dua tu them nje keshille te gjithe atyre qe perpiqen te duken si Tiro/ans : Nuk ka ndonje te keqe te jesh nga Shkodra, Puka, Berati , Mirdita,  Fieri , Saranda ,  Kava... Kuksi mfal ... Duhet te jeni krenare per vendlindjen tuaj dhe jo te ofendoni prejardhjen tuaj , me nje pergjigje te dhjere : Jam Tirons. Sa here dikush thote qe eshte Tirons, nje qytet i Shqiperise bie ne depresion . Nuk e di fare se kush i ka kriju kto stereotipe e kto probleme , po nje gje dua ti them atij qe i ka kriju ndasite : Organi Seksual i Cdo Zezaku Afrikan , u takofte me cdo Organ seksual te njerezve qe ke me perzemer, faleminderit.


Pyetjes se fillimit do i pergjigjem tani : Po Tironsit ekzistojne. Thone qe jane fis i vogel qe jetojne kryesisht te zona e "Selvise" . Ne zakonet e tyre hyn kombinimi i rende shekullor "paqepilaf" dhe "t'mrenshme". Puna e tyre e preferuar eshte "te rrine" dhe kete e bejne deri ne lodhje ;) . Bile kur ju vjen deshira per te punuar , ulen dhe presin deri sa tu ike.

Perfundimisht , te jesh Tiro/ans , eshte si te qenurit Amerikan , asnje nuk eshte i tille por te gjithe hiqen si te tille. Pra edhe Tironsit e vertet jane si indigjenet , pak a shume drejt zhdukjes ...

Per Blogspot , nga Tirana
Julian Gjaci , Mirdite


No comments:

Post a Comment